Κριστιάνο Ρονάλντο: Τα νεύρα στο παιχνίδι Κυπέλλου και η πιθανή συνύπαρξη με τον Μέσι

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ο αγώνας της Αλ Νασρ κόντρα στην Άμπχα έληξε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Κριστιάνο Ρονάλντο, με τον Πορτογάλο να δέχεται κίτρινη κάρτα μετά από έξαλλες διαμαρτυρίες από την απόφαση του διαιτητή να σφυρίξει το τελικό σφύριγμα και να ανακόψει την αντεπίθεση.

Η Al Nasr ξεκίνησε ονειρεμένο τη αναμέτρησή της στο King’s Cup με την Abha αφού προηγήθηκε μόλις 12 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα, αλλά τελείωσε άσχημα το πρώτο ημίχρονο, με τον Cristiano Ronaldo να κατευθύνεται νευρικά προς τα αποδυτήρια και φορτωμένος με κίτρινη κάρτα.

Ο λόγος είναι ότι ενώ έβγαινε γρήγορα στην αντεπίθεση η ομάδα του, ο διαιτητής σφύριξε στα 47′ 24” για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (τα δύο λεπτά παράτασης που είχε δώσει είχαν συμπληρωθεί), με τον CR7 να θυμώνει από την απόφαση του επικεφαλής του αγώνα και δείχνοντας το θυμό του με άκομψο τρόπο.

Συγκεκριμένα, έπιασε τη μπάλα και την κλώτσησε δυνατά, με τον διαιτητή να του δείχνει αμέσως κίτρινη κάρτα για τη συμπεριφορά του και τον 38χρονο σούπερ σταρ να φεύγει γεμάτος νεύρα για τα αποδυτήρια, «στολίζοντας» τον διαιτητή στα «γαλλικά».

Αν και το φινάλε έφερε πολλά χαμόγελα στους γηπεδούχους, ο Ρονάλντο δεν βρήκε δίχτυα, εντούτοις η Αλ Νασρ κέρδισε με σκορ 3-1 τον αντίπαλό της (σκόρερ ο Αλ Νατζί στο 1ο λεπτό, ο Ακ Καϊμπάρι στο 21ο λεπτό, και ο Μάραν στο 49′). Αυτό εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Μετά τον Ρονάλντο, είναι πολύ πιθανό ο Μέσι να μετακομίσει και αυτός στη Σαουδική Αραβία για λογαριασμό της Αλ Χιλάλ. Η Αλ Χιλάλ σχεδιάζει να κάνει το επόμενο καλοκαίρι τους τον Λιονέλ Μέσι και ετοιμάζει πρόταση αντάξια αυτής που δέχτηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο για λογαριασμό της Αλ Νασρ.

Εν πάση περιπτώσει, η παρουσία τέτοιων αστέρων προσδίδει ιδιαίτερο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας, το οποίο αντικατοπτρίζεται και στις μακροχρόνιες αγορές. Αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να τοποθετήσετε τις προβλέψεις μέσω μιας νέας ονλάιν στοιχηματικής στην Κύπρο. Υπό αυτό το πρίσμα, ανοίγονται νέοι στοιχηματικοί ορίζοντες για τον παίκτη που του προσφέρουν ελκυστικές αποδόσεις και πολυάριθμες επιλογές.

Δημοσίευμα της MARCA αναφέρει ότι ο πιο ιστορικός σύλλογος της Σαουδικής Αραβίας σχεδιάζει να υποβάλει προσφορά 220 εκατομμυρίων ευρώ για τη σεζόν. Η διαφορά με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ είναι ότι η «Πούλγκα» αναμένεται να υπογράψει μονοετές συμβόλαιο. Μάλιστα στη χώρα είναι διατεθειμένοι να αυξήσουν το salary cap, ώστε η Αλ Χιλάλ να προχωρήσει σε αυτή τη σπουδαία μεταγραφή.

Ο Λιονέλ Μέσι έχει προθεσμία μέχρι το τέλος του συμβολαίου του με την Παρί Σεν Ζερμέν για να αποφασίσει για την ανανέωση ή όχι. Μέχρι στιγμής, δεν έχει συμφωνήσει σε νέο deal με τον σύλλογο και υπάρχουν πιθανότητες να μετακομίσει ακόμη και στο MLS για λογαριασμό της Ίντερ Μαϊάμι στο άμεσο μέλλον.